Up

Archiv

BONE 22
— 2019  

Crritic! Aoife Rosenmeyer & Daniel Morgenthaler, Gilles Aubry, Marina Belobrovaja, Thomas Geiger, Birgit Kempker, Marc Lee, Anne-Sophie Mlamali, Blond & Gilles, Andrea Marioni, Vreni Spieser, Stefanie Christ, Martin Schick, Julie Semoroz, Quynh Dong, U5, Lucie Tuma, Max Küng, Dustin Kenel, Grey Truth, Adrian Riklin, Vincenzo Capodici, Christine Hohenbüchler & Barbara Holub, Christoph Draeger, Balz Isler

BONE 21
— 2018

Carla Åhlander, Livio Baumgartner, Jérémy Chevalier, François Dey, Beat Feller, Monica Germann, Colline Grosjean, Anna Huber, Tom Huber, Mara Krastina, Adriana Lara, Juerg Luedi, Andrea Marioni, Ka Moser, Ernestyna Orlowska, Christoph Rütimann, Katja, Schenker, Dieter Seibt, Franziska Siegrist, Francisco Sierra, Rudolf Steiner, Peter Tillessen

BONE 20
— 2017

Katrina Daschner, Nikolaus Gansterer, GJ Lischka, Gisela Hochuli, Heinrich Lüber, Andres Lutz, Manon, Michail Michailov, Maya Minder, Victorinne Müller, Anne Rochat, Barbis Ruder, Les Reines Prochaines, Lukas Stäuble, Gregory Staufer, Julischka Stengele, Sööt/Zeyringer Christoph Studer-Harper Maximilien Urfer

BONE 19
— 2016

(coming soon)

BONE 18
— 2015

Florian Feigl, Jörn J. Burmester, Joel Verwimp, Janne Saarakkala, Phantomschmerz, VestAndPage, Pepe Dayaw, Konstanze Schmitt, Jürgen Bogle, Daniel Mouthon, Dorothea Schürch, Marie-Caroline Nomina, Christoph Studer-Harper, Agnes Meyer-Brandis

BONE 17
— 2014

John Giorno, Michael Fehr, Martin Chramosta, Anton Bruhim, George Maciunas, Maulwerker, Marcela San Pedro, Andrea Loux & Peter Aerni, PANCH, Maria Hassabi, Rober Ashley, Christian Kesten, Thomas Schunke, Pascal Gravat, Alvin Lucier, Hauke Harder, Foofwa d’Immobilité, Robert Steijn, Cléa Chopard, John Giorno, Keith Hennessy, Katja Schenker, Big Art Group, M. Lamar, Anne Sylvie Henchoz, Tobias Jundt, Hildegard Kleeb, Pelayo Arizzabalaga, Roland Dahinden, Ponydressing, Pony Zion & Prince 007, Schauplatz International 

BONE 16
— 2013

Dunja Blazevic, Gilles Furtwängler, Jusuf Hadzifejzovic, Janet Haufler, Katja Jug, Florence Jung, Adela Jusic, Sejla Kameric, Irena Lagator Pejovic, Nils Amadeus Lange, Milenko Lazic, Davor Ljubicic, Manon, Marina Markovic, Muda Mathis, Alexandra Portmann, Seraina Renz, Anne Rochat, Miroslav Misa Savic, Alex Silber, Nebojsa Seric-Soba, Ilija Soskic, Oliver Stein, Rasa Todosijevic, Slaven Tolj, Selman Trtovac, Jelena Vesic, Margarit von Büren Natalija Vujosevic, Nermina Zildzo, Sus Zwick

BONE 15
— 2012

Martin Beutler, Cathy van Eck, Sascha Edens, Der Grindchor, Gisela Hochuli, Bernhard Huwiler, Thomas Kapielski, Birgit Kempker, Jürgen Klauke, Vollrad Kutscher, Gerhard J. Lischka & Raoul Marek, Richard Martel, Zacek & Köppl, Wojtek Ziemilski

BONE 14
— 2011

Fredie Beckmans, Marina Belobrojava, Domenico Billari, Frieder Butzmann, Esther Ferrer, Janet Haufler, Haus am Gern, Mischa Kuball, Emilio Lopez-Menchero, Agnes Meyer-Brandis, Ka Moser, Boris Nieslony, Yoshinori Niwa, Dorothea Schürch, Lara Stanic, Bean

BONE 13
— 2010

Julie Andrée T., Black Market International, Ensemble Neue Horizonte Bern, Jürgen Fritz, Norbert Klassen, Alastair MacLennan, Helge Meyer, Boris Nieslony, Myriam La Plante, Jason Lim, Jacques von Poppel, Marco Teuber, Elvira Santamaria, Roi Vaara,  Lee Wen

BONE 12
— 2009

Urs Peter Schneider, Ralf Samens, Spike, Stefanie Grubenmann, Eva Fuhrer, Robin Pointras, Katharina Vogel, Sands Murray-Wassink, Robert Roos, Walter Siegfried & Wilhelm Ricchiuti, Schauplatz International, Janet Haufler, Boris Nieslony, Fastkunst, Jürgen O. Olbrich, Jason Lim

BONE 11
— 2008

Alison Knowles, Die Maulwerker, Gaspard Buma, Irene Loughlin & Jorge Manuel de Leon, Carolee Schneemann, Martha Rosler, Peter Vittali, Wagner-Feigl-Forschung, Muda Mathis, Sands Murray-Wassink & Robin Wassink-Murray, Annie Sprinkle & Elizabeth Stephens

BONE 10
— 2007

Jeffery Byrd, Paul Couillard, Stephen Dorothy, Ray Langenbach, Yan Duyvendak, Paul Hurley, Markus Gössi, Tom Marschman, Hugh O’Donnell, Porte Rouge, Jiva Parthipan, Ryan Sims

BONE 9
— 2006

Christopher Hewitt, Vollrad Kutscher, Janet Haufler, Jan Ratschko, Tom Johnson, Helinä Hukkataival, Stuart Brisley, Alastair MacLennan, Esther Ferrer, Bernhard Heidsieck, Zbigniew Warpechowski, Ben Patterson, Monika Günther, Ruedi Schill

BONE 8
— 2005

Jürgen Fritz, Helge Meyer, Marco Teubner, Wen Lee, Alastair McLennan, Boris Nieslony, Jacques van Poppel, Myriam Laplante, Elvira Santamaria, Julie Andrée T.

BONE 7
— 2004

Jörg Köppl & Peter Zacek, Andrea Saemann & Lena Eriksson, Monika Günther & Ruedi Schill, Joa Iselin & Christof Ranzenhofer, Muda Mathis & Sus Zwick, Pascale Grau & Judith Huber, Klara Schilliger & Valerian Maly, Gabriele Osswald & Wolfgang Sautermeister, Fritz & Franz, HM2T, Ali Al Fatlawi & Whatiq Al Ameri

BONE 6
— 2003

Mileva Josipovic, Elke Schmid, Lindy Annis, Hanne Seitz, Hester Reeve, Lili Fischer, Ute Reischel, Monica Klingler, Julie Bacon, Rocio Boliver, Tracey Warr, Shamshad Khan, Anne Bean, Eve Dent

BONE 5
— 2002

Julie Andrée T., Dominic Gagnon, Marie Cool, Fabio Balducci, Stephan Us, Charles Dreyfus, Paola Junqueira, Jamie McMurry, Infug, Elvira Santamaria, Akio Suzuki, Knut Johannessen, Maren Strack, Oskar Davicki

BONE 4
— 2001

Yan Duyvendak, Geneviève Favre, Verena Schwab, Dorothea Schürch, Chantal Michel, Mo Diener, Monika Günther & Ruedi Schill, Victorinne Müller, Urs Peter Schneider, Vänci M. Stirnemann & Gido Dietrich, Brigitte Bérard & Mileva Josipovic, Katja Schenker, Andrea Saemann, Marc Mouci, Lena Eriksson, BBB Johannes Deimlich & Franz Gratwohl, Karin Jost, Das Korn: Gisela Hochuli & Sandra Künzi & Urslé von Mathilde, Jan Damien Fleury, Porte Rouge: Christoph Ranzenhofen & Joa Iselin, Eva Fuhrer, Janet Haufler, Maya Duerst, Pascale Grau, Heinrich Lüber, Monica Klingler, Gaspard Buma

BONE 3
— 2000

Jürgen Fritz, Norbert Klassen, Alastair MacLennan, Helge Meyer, Boris Nieslony, Jacques van Poppel, Marco Teubner, Rot Vaara

BONE 2
— 1999

Jaap Blonk, Roddy Hunter, Florian Keiner, Johan Lorbeer, Henri Chopin, Sandy Mc Fadden, Myriam Laplante, Tomás Ruller, Skip Arnold, János Szirtes, Bjarni H. Thorarinsson & Birgir Andrésson, Carlo E. Lischetti & HMR Praetorius

BONE 1
— 1998

Alastair MacLennan, Helinä Hukkataival, Bernhard Heidsieck, Stuart Brisley, Judit Hama, U.P. Schneider, Janet Haufler, Esther Ferrer, Brian Catling, Andre Stitt, Emmet Williams & Jürgen O. Olbrich, Magnus Pálsson & Johanna Jónas, Ragnheidur Gudmundsdóttir